ingilizce dilbilgisi konu anlatımı

Kendi çektiğim videoları Youtube listesi olarak arka arkaya ücretsiz izleyebilirsiniz. 

Bu oynatma listesinde basitten zora doğru ingilizce dilbilgisi konularını sizler için Türkçe anlatıyorum.

NOT: Video listesi yazının en altındadır. Bu sayfadan ayrılmadan izleyebilirsiniz. Akarslan Akademi kanalıma lütfen abone olun, videoları beğenip paylaşın… Kanalım doğrudan ulaşmak için: https://www.youtube.com/channel/UCmBaltAIs1weSjnYWzB7mUw

1. to be (am, is, are konu anlatımı)

İlk video ile ingilizce dilbilgisi konu anlatımı serisine başladım. Türkçe konu anlatımı, kolay ve anlaşılır, örnekli ve özellikle telaffuz ipuçlarıyla ingilizce öğrenenlerin işini kolaylaştıracak. İngilizce öğrenmek için bu oynatma listemi takip edin.

2. there is/there are (… vardır cümleleri)

Oynatma listesinin ikinci videosunda there is there are (ingilizcede nasıl ‘var’ denir) konusunu sizler için anlattım. Anlamakta zorlandığınız tüm konuları Türkçe anlatmaya devam edeceğim.

3.1, 3.2, 3.3 geniş zaman (present simple) olumlu, olumsuz cümleler ve sorular

Geniş zamanın sadece olumlu hali incelenmiştir. Diğer videolarda olduğu gibi örneklerle desteklenmiş ve telaffuz ipuçları da verilmiştir.

Geniş zamanın ikinci videosunda sizlere olumsuz halinin yapılışını anlattım. Bir sonraki video soru yapılarıyla ilgili oldu.

wh- soruları (wh- questions)

Geniş zaman ve ‘when, what, why, where, which, what colour, what subject, how’ gibi wh- soruları bir arada anlatılıyor. Kağıt üzerinde gösterim renklerle sizler için daha kolaylaştırıcı hale getirildi.

4. sıklık zarfları (adverbs of frequency)

Sıklık zarfları bir eylemi belli bir zaman içinde ne kadar tekrar ettiğimizle ilgilidir. Ayrıntılı kullanım farkları vardır. Bu videoda bu detayları öğreneceksiniz.

5. articles/belirteçler: a/an/the/zero article

a, an, the, zero/no article ne zaman ve nerede kullanılır konu anlatımı. Belirteçlerin tekil isimlerde, çoğul isimlerde kullanımı.

6. comparatives ve superlatives

comparatives yani ingilizce iki kişi, nesne ya da grubu karşılaştırırken kullandığımız yapılarla superlatives yani bir grup içerisinde en veya en üstünü anlatırken kullandığımız yapıları bu videoda anlattım. Birçok ince kural (hem okunuş hem yazılış kuralları) da videonun sonlarına doğru notlar halinde anlattım.

7. Can cannot can’t

ingilizce can, can’t veya cannot kullanarak yapabildiğimiz işlerden, mümkün olan olaylardan veya izinlerden bahsedebiliriz. Yine okunuşlar yine basitçe sunulan anlaşılır anlatım. İyi seyirler.

8. sıfatların comparative ve superlative halleri (ingilizce daha ve ne demek)

sıfatların comparative ve superlative halleri (ingilizce daha ve ne demek) comparatives yani ingilizce iki kişi, nesne ya da grubu karşılaştırırken kullandığımız yapılarla superlatives yani bir grup içerisinde en veya en üstünü anlatırken kullandığımız yapıları bu videoda anlattım. Birçok ince kural (hem okunuş hem yazılış kuralları) da videonun sonlarına doğru notlar halinde anlattım.

9. Sayılabilir ve Sayılamaz isimler (Countable and Uncountable Nouns)


Sayılabilir ve Sayılamaz isimler (Countable and Uncountable Nouns) ile many/much/some/any/a lot of ile kullanımını aşağıdaki oynatma listesinde bulabilirsiniz. Sayılamayan isimlerle ilgili genel bir kural vermeye çalıştım. Bazen sayılabilir bazen de sayılamayan kategorisine giren isimler de var. İyi seyirler.

10. present perfect simple:

Korkunç!!! Hayır değil!! Present perfect yapısını aslında öğrenciler farkında olmadan öğrenmiş oluyorlar. Sadece farkında değiller… Bu videoda present perfect simple past farkına da değiniliyor.

tüm zamanlar ve diğerleri. DEVAM EDECEK