Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Yazlıkçılar, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ikamet ettikleri yerde oy kullanabilmek için hemen başvuruda bulunmalılar.  Cumhuriyet gazetesinin haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan şu açıklamalarda bulundu:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinde ikamet adreslerinde bulunmayıp tatil yörelerinde bulunacak vatandaşların orada oy kullanmak istemeleri halinde Nüfus müdürlüklerine başvurarak tatil yörelerindeki adreslerini birinci ikametgah olarak kaydettirmeleri zorunludur.

Adres değişikliği yaptırmak için vatandaşların kayıtlarını aldırmak istedikleri adreslerinde oturduklarını gösterir bir belgeyi dayanak olarak sunmaları gerekmektedir. Bu belge, tapu senedi, elektrik, su internet faturası, kira kontratı vb. belgeler olabilir.

Vatandaşların, adres kayıtlarını, seçmen kütüklerinin askıya çıktığı tarihlerde de önce nüfus müdürlüğüne, oradan alacakları belge ile ilçe seçim kurullarına başvurmak suretiyle değiştirmeleri de mümkündür.

Adreslerini tatilde bulunacakları yörelere birinci ikametgah olarak aldırmayan vatandaşların orada oy kullanma imkanı bulunmamaktadır. Bu kişiler oy kullanmak için kayıtlı oldukları yere gitmek zorunda kalacaklardır. Bu nedenle vatandaşların bu konuya hassasiyet göstermeleri önemlidir.”

About akarslan

İngilizce Öğretmeni, Yazar (Akarslan's Affixionary; Türkçe Konuşanlar için İngilizce Kelimelerin Söyleniş Kuralları, A1den C2 ye herkes için okuma parçaları), YouTube: AkarslanAkademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.