Google Etkili Arama

 

 

Google’da En Verimli Arama Yöntemleri

 

 

Pek bilinmeyen arama yöntemleri

İnternet’te arama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Arama kelimelerinin sonundaki ekleri kaldırın. Örneğin: “İngilizce kelimeler” yerine “İngilizce kelime”

 

 • Arama yaptığınızda arama sayfasında çok fazla sayıda site geliyorsa aramayı daraltın. “9. Sınıf İngilizce kelime”

 

 • Aramanızda kullanacağınız terimleri doğru seçmeniz, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilmeniz için önemlidir. Sözlükler hakkında genel bilgi arıyorsanız en genel ifadeyi kullanın–Sözlükler.

 

 • Çoğu kez birden çok terimin kullanılması daha verimli sonuçlar verir. Örneğin; etimoloji sözlüğü arıyorsanız etimolojik sözlük kelimelerini birlikte girdiğinizde aldığınız sonuçlar, Etimolojik ve sözlük kelimelerini tek tek girdiğinizde aldığınız sonuçlara göre daha iyi olacaktır.

 

 • Google aramalarının büyük-küçük harf hassasiyeti yoktur. Tüm harfler, nasıl yazarsanız yazın, küçük harf olarak algılanacaktır. Örneğin akarslan’s affixionary, Akarslan’s Affixionary ve AkaRSlaN’s AFFİXionary hep aynı sonuçları getirecektir.

 

 • Google, sadece tüm arama terimlerinizi içeren sayfaları sonuç olarak getirir. Terimler arasına “and” (ve) girmenize gerek yoktur. Terimlerin yazılış sırasının arama sonuçlarını etkileyeceğine dikkat ediniz. “akarslan’s affixionary” yazarsanız öncelikli akarslan’s aranır .

 

 • Aradığınız kelimelerinin arasında sadece boşluk bırakılmalı ya da arama işlevlerinden ( + , ” “, – ) biri kullanılmalıdır

 

Google’da  işinize yarayacak işlevler:

 

 • + işlevi: Sık kullanılan bir kelime istediğiniz sonucu almanızda önemliyse, kelimenin başına “+” koyarak aramaya dahil edebilirsiniz. (“+” işaretinden önce boşluk bıraktığınızdan emin olunuz.) (Örneğin: Adanada İngilizce +I)

 

 • ‘’ ‘’ işlevi : Bazı durumlarda sadece belirli bir ifadeyi içeren sonuçlara ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda arama terimlerinizin başına ve sonuna çift tırnak koyun. Şarkı sözleri, İsimler vb. (örneğin “adınız soyadınız” şeklinde yazdığınızda adınız ve soyadınız birbirinden ayrılmadan ya da araya kelime girmeden yazılmış halleriyle aranıp bulunur.)

 

 

 • – işlevi: Aradığınız terimin birden fazla anlamı varsa (örneğin yüz, hem sayı hem de surat/sıfat anlamına gelir) istemediğiniz anlamı ifade eden kelimelerin önüne eksi (“-”) işareti koyarak arama işleminizi daha da özelleştirebilirsiniz. (yüz -sayı)

 

 

 • Google, kendisi için özel anlama sahip sorgu kelimeleri olan çeşitli gelişmiş işlevleri destekler. Tipik olarak bu işlevlr arama işlemini etkilemekte ve hatta Google’a farklı türde arama yapmasını söylemektedirler.

         Link: [link:] sorgusu belirtilen web sayfasına bağlantı veren web sayfalarının          listesini verir. Örneğin [link:www.google.com] google ana sayfasına        işaret          eden bağlantılara sahip web sayfalarının listesini           verecektir.           “link:” ile          web sayfasının URL’si arasında boşluk bırakmayın.

 

Site: Sorgunuza [site:] eklerseniz Google sonuçları, verilen etki alanındaki web siteleriyle sınırlar. Örneğin [affixionary:kenanakarslan.com] ifadesi www.kenanakarslan.com içerisinde Akarslan’s Affixionary ile ilgili sayfaları bulur. “site:” ile etki alanı arasında boşluk bırakmayın.

 

Filetype: Sorgunuza [Filetype:] eklerseniz Google size hangi dosya          formatında arama yaptıysanız o dosya formatındaki sonuçları getirir.      Örneğin [affixionary:doc] ifadesi affixionary ile ilgili tüm word      dökümanlarını sizin için bulur.

 

 

Hesap Makinesi: Google’da arama çubuğuna örneğin 25*39 yazıp enter’a          bastığınızda bu işlemin sonucuna ve hesap makinesine ulaşabilirsiniz.

Film: Bir film ile ilgili bilgilere de Google’da kolayca erişebilirsiniz. Arama          çubuğuna Movie:filmAdı yazmanız yeterlidir. Örneğin: movie:The Matrix,          movie:Of Mice and Men vb.

 

 • Google’da Resim Arama Google’da istediğiniz boyutlarda resim arama yapabilirsiniz.  Arama çubuğuna arayacağınız resim ile ilgili kelimeyi yazdıktan sonra ‘’enter’’ tuşuna basınız. Gelen arama sonucu sayfasında sağ tarafta bulunan ‘’Görseller’’ linkine tıklayarak aradığınız kelime ilgili resimleri görebilirsiniz. Veya önce “Görseller” sekmesini tıklayıp sonra arama yapabilirsiniz. Ayrıca ‘’Tüm Boyutlar’’ seçeneği ile de resimlerin boyutlarını filtreleyebilirsiniz.

 

 • Google arama motoru 2011 yılında resim arama özelliğini geliştirerek yeni arama özelliğini kullanıcılara sunmuştur. Bu özelliği kullanmak için ilk başta http://images.google.com adresine giriş yapmalısınız ya da Google ana sayfadan Görseller linkine tıklamalısınız. Google’da Resimli Arama aşağıda gördüğünüz üzere arama çubuğunun sağ tarafında bir fotoğraf makinesi simgesi bulunmaktadır. Bu simgeyi tıklayınız. Aramak istediğimiz resmi iki yoldan upload etme seçeneğiniz bulunmaktadır. Birinci yol direkt olarak url adresini yapıştırabilirsiniz veya bilgisayarınızda ya da başka bir internet sayfasında olan resmi sürükle bırak yöntemi ile aşağıdaki resimde bulunan alana bırakarak resmi upload edebilirsiniz.

image search

 

Aramak istediğiniz resmin upload işlemi bittikten sonra resim ile ilgili tüm          sonuçlar gelmektedir. Ayrıca farklı boyutlarda resim aramak için ‘’Diğer Boyutlar’’ kısmından yararlanabilirsiniz.

Görsel URL’sini yapıştır kısmına

http://www.kenanakarslan.com/wp-content/uploads/2014/06/akarslans-affixionary-300×128.jpg

yazdığınızda benzer resimlerin bulunduğu   adresler karşınıza çıkacaktır.

About akarslan

İngilizce Öğretmeni, Yazar (Akarslan's Affixionary; Türkçe Konuşanlar için İngilizce Kelimelerin Söyleniş Kuralları, A1den C2 ye herkes için okuma parçaları), YouTube: AkarslanAkademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.