Akarslan’s Affixionary Roots 5

ANDR/O (adam, insan): ANDR/O kökü türkçede karşımızda daha çok bilim kurgu filmlerdeki android robotlar ve yeni nesil akıllı telefonların işletim sistemi android ile çıkıyor.

android (andr + oid= insan + -ımsı): insansı, android

misandry (mis + andr + y= nefret + erkek): erkeklerden nefret etme

monandry (mono + andr+ y = tek + erkek): tek (erkek) eşlilik, bir erkekle evli olma

philandry (phil + andr + y = aşk+ adam): aşk adamı, (evlenmeden) gönül eğlendiren, kadın peşinde koşan

polyandry (poly + andr+ y= çoklu+ erkek): çok (erkek) eşlilik

Kenan AKARSLAN’ın özgün çalışmasıdır. Bireysel olarak yararlanmanız için paylaşılmaktadır. Lütfen başkalarıyla paylaşmadan önce izin alınız.

Daha fazlası için “Akarslan’s Affixionary: Kelimeleri Böl ve Yönet” kitabımı sipariş edebilirsiniz. Burada işlediğim kök ve işleme yöntemi kitaptan farklılıklar gösterebilir.

Bu paylaşımlarımdan sonra çok sayıda soru alıyorum. IDEFIX, D&R ve KİTAP YURDU gibi birçok online kitap satış sitesinden kitabımı edinebilirsiniz. Bunun dışında Adana Karahan Kitabevi, Nobel Tıp Kitabevi (Leman Kültür karşısı)  ile Kitapsan’ın Adana, İzmir ve tüm diğer şubelerinden gidip satın alınabilir. Yorumlarınız beni çok mutlu ediyor. Lütfen paylaşın ki Türkiye’de bir ilk olan bu çalışmam daha fazla kişiye ulaşsın.

About akarslan

İngilizce Öğretmeni, Yazar (Akarslan's Affixionary; Türkçe Konuşanlar için İngilizce Kelimelerin Söyleniş Kuralları, A1den C2 ye herkes için okuma parçaları), YouTube: AkarslanAkademi

One comment on “Akarslan’s Affixionary Roots 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.