Akarslan’s Affixionary Roots 6

FLOR (çiçek): FLOR kökü türkçede karşımızda daha çok “flora” kelimesi ama ingilizcede ilk öğrendiğimiz kelimelerden “Flower” ile çıkıyor.

flora (flor + a= çiçek): bitki örtüsü, belli bir yerde yetişen çiçekler

Flora (flor + a= çiçek): Roma çiçek tanrıçası

floral (flor+ al = çiçek+ ile ilgili): çiçekli, çiçekle ilgili

florid (flor + id = çiçek): süslü, gösterişli, kırmızı yüzlü

flourish (flor + ish = çiçek + -mek): gelişmek, ilerlemek; çiçek gibi serpilmek

Florida (flor + ida = çiçek): Florida (Amerika), çiçekler şehri

florist (flor + ist = çiçek + çi): çiçekçi

Kenan AKARSLAN’ın özgün çalışmasıdır. Bireysel olarak yararlanmanız için paylaşılmaktadır. Lütfen başkalarıyla paylaşmadan önce izin alınız.

Daha fazlası için “Akarslan’s Affixionary: Kelimeleri Böl ve Yönet” kitabımı sipariş edebilirsiniz. Burada işlediğim kök ve işleme yöntemi kitaptan farklılıklar gösterebilir.

Bu paylaşımlarımdan sonra çok sayıda soru alıyorum. IDEFIX, D&R ve KİTAP YURDU gibi birçok online kitap satış sitesinden kitabımı edinebilirsiniz. Bunun dışında Adana Karahan Kitabevi, Nobel Tıp Kitabevi (Leman Kültür karşısı)  ile Kitapsan’ın Adana, İzmir ve tüm diğer şubelerinden gidip satın alınabilir. Yorumlarınız beni çok mutlu ediyor. Lütfen paylaşın ki Türkiye’de bir ilk olan bu çalışmam daha fazla kişiye ulaşsın.

About akarslan

İngilizce Öğretmeni, Yazar (Akarslan's Affixionary; Türkçe Konuşanlar için İngilizce Kelimelerin Söyleniş Kuralları, A1den C2 ye herkes için okuma parçaları), YouTube: AkarslanAkademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.