fotoğraf tab etme

Bu videoda metal silindir bir kutuya açılmış toplu iğne ucu büyüklüğünde delikten nasıl fotoğraf çekilir ve klasik yöntemle nasıl tab edilir görebileceksiniz. Polonya’nin Bydgoszcz sehrinde Ekonomi Universitesine yaptigim Erasmus + Personel hareketliligi kapsamindaki gezim benim için harika bir deneyim oldu. İçinde ingilizce, lehçe, türkçe dilleri var, kimya var, ışık var, bilimin temelleri var.

teneke kutudan yapılmış kameranın fotoğraf kağıdı üzerine aktardığı görüntü

Bu pixlr programıyla pozitife çevrilmiş hali:

Bitmedi. Bu videoda da silindir kutudan biraz daha teknolojik Camera Obscura yı göreceksiniz. Marek kendi elleriyle yapmış. Bugünkü kameraların atası. Gözümüzün yapısı incelenerek yapılmış sanırım. İngilizce’de pinhole (iğne deliği), fotoğrafçılarca da karanlık oda olarak adlandırılıyor. Çinli düsünür Mo Ti’nin ilk olarak bu olayı gözlemlediği yazılıyor. Mo Ti’den sonra katkıda bulunanlar, MÖ 4. yüzyıl Aristo; 10. yüzyıl gözün işleyişini açıklayarak bugünkü kameraların temellerini döşeyen Ibn Al-Haytam; 15. yüzyıl Leonardo da Vinci ve Paolo Toscanelli; 16. yüzyıl Gemma Frisius ve 19. yüzyyıl.

Bunların arasında Sir David Brewster bu teknikle yani karanlik oda/kutu tekniğiyle 1850’lerde ilk fotografik görüntüleri elde etmiş.

Bu teknikte bugünkü cam vs objektifler kullanılmıyor. Basit bir delik. Çapı da 0,25-1 mm arası. Işık bu delikten geçer ve karanlık ortamda karşı tarafa ters görüntü oluşturur. Neden ters olduğunu ortaokul fen bilgisi derslerinden hatırlarsınız. Malum ışığın düz ilerleyişiyle ilgili.

Bu teknik kullanılarak aslında uygun doğa ve insan yüzü resimleri çizilmiş. Bir bakıma kopya çekilmiş yani. Sanırım Leonardo Da Vinci bunlardan birisi. Ancak görüntüyü kağıt üzerine aktarmayı başaran ilk kişi ise Joseph Nicephor Niepce’miş. Yani fotoğraf bulunmuş oluyor.

Marek’in kendi elleriyle yaptığı camera obscura görüntüsü işte bu videoda:

Bu da çok güzel bir video. 1001 inventions and the library of secrets (1001 icat ve sırlar kütüphanesi) Burada camera obscura bölümünde özellikle Ibn Al-Haytam’dan bahsediliyor. El Cezeri rolünde büyük aktör Sir Ben Kingsley.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.