okul öncesi okuma

Çocuklarınız dört beş yaşında etrafındaki harfleri veya bir yerde ne yazdığını sormaya başladılarsa onlara mutlaka cevap vermelisiniz. ‘S’ harfini görüp de sorarsa ‘se’ demek yerine bu harfin ses karşılığı olan ‘sss’ demenizi öneririm.

Bazıları ne gerek var okulda öğreniyor… Erken diyor. Eğer böyle düşünmeyenlerdenseniz (benim gibi; çünkü çocuk soruyorsa anlayabildiği kadar açıklanmaya çalışılmalı ya da araştırmaya yönlendirilmelidir bence) Sizlerle kendi çizdiğim ses kartlarını paylaşıyorum.

Bunları güzelce şekilli şekilli kesip dolabınıza magnetlerle yapıştırırsanız gelip geçtikçe bakacaklar ve çevresel olarak farketmeden öğreneceklerdir. O istediği zaman (kesinlikle zorlamadan) sesleri rol yaparak eğlenceli bir şekilde öğretebilirsiniz.

Kişisel olarak çocukların okul öncesi okuma öğrenmesinin zararı olmadığını düşünüyorum. Yazmaya da engel olunmamalı. E, okulda ne yapacak, sıkılmayacak mı? Merak etmeyin okulda da güzel yazmayı ve daha güzel okumayı zaten öğrenecekler. Okumayı öğrenirse sakın sınıf atlatmaya çalışmayın derim. Çünkü kendi yaşıtlarıyla kendi boyutlarında arkadaşlarla sosyallik kazanmalı. Okumayı öğrenirse okulda ne yapacak, derseniz onu da dert etmeyin çünkü okuması ve daha da önemlisi anlayarak okuması hızlanacaktır. Bu da diğer derslerine katkıda bulunur. Yine de şüpheleriniz varsa acele etmeyin.

Ancak ben öğrettim faydasını gördüm.

bu görsellerde altı adet ses gösteriliyor.

Bu video da yazının görsel anlatımını içeriyor.

One comment on “okul öncesi okuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.