latince ve yunanca kelime kökleri

Bu yazı dizisinde Akarslan’s Affixionary: Kelimeleri Böl ve Yönet adlı kitabımdan esinlenerek çektiğim videoları paylaşacağım. Latince ve Yunanca kelime kökleri ingilizce kelimelerin bazı kaynaklara göre %50-60 bazı kaynaklara göre ise %85’ine kadarını oluşturmaktadır…

Bu da yaklaşık olarak 1000 kökü bilerek onbinlerce kelimeye ulaşabilmek demektir. Yüksek Lisans tezimde de bu konuyu işledim ve gördüm ki hiç de ihmal edilmemesi gereken etkili bir kelime öğrenme, hatırlama ve tahmin etme aracı bu yöntem. Günümüzde ünlü büyük sözlükler etimoloji ve kelime köklerini de göstermeye başladılar. Bu benim için sevinç kaynağı çünkü 2013’te kitabımın yayınlanmasından beri bu yöntemi yaygınlaştırmaya çalışıyorum. Çorbada biraz tuzum varsa ne mutlu.

Serinin ilk videosunda AUDI-AUDIO yani ‘işit, ses’ kökünü ve bu kökten gelen akraba kelimeleri göstermeye çalıştım. İyi seyirler.

Akarslan’s Affixionary kitabımdan esinlenip oluşturduğum görsel sözlüğe eklediğim diğer kök. Daha fazla kelime var aslında. Görsel olarak bu kadar oldu. İyi çalışmalar.

akmak, koşmak ve gitmek anlamlarını taşıyan curr/cour köküyle yine sizinleyiz. Bu kök çok üretken. Daha çok kelime vardı ancak 12sini alabildim bu videoya. Umarım ufuk açıcı olur. İyi seyirler.

Kök ve bunlarsan türeyen akraba kelimeler videolarımızın sayısı artmaya devam ediyor. Bu videoda iki kök bir arada. İkisi de inanmak ve güvenmekle ilgili. İtibar ve iman anlamları da geçiyor karşılıklarda. Bu sefer resim çizmedim hazır aldım. İyi kelime öğrenmeler ve iyi seyirler.

Bunların dışında ingilizce kelime kökleri ile ilgili 20’den fazla videom bu oynatma listesinde:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.