YDS-1 2022 sonuçlar açıklandı değerlendirme ve yorumlarım

YDS-1 ingilizce sınavına 10 Nisan 2022 tarihinde girdim. 80 soruluk sınav için 180 dakika verilmişti ve benim için yeterliydi. Sınav esnasında herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ancak sınavlarda tuvalet vb. acil ihtiyaçlar için çıkış yasağı olmasına bir çözüm hala getirilmemiş. Sağlık sorunları yaşayan birisi dahi sınıftan çıktığı anda tekrar içeri giremiyor. İzin verilmesi durumunda bazı adaylar tarafından bunun kötüye kullanılabileceğinin farkındayım ancak madem kameralar var rahatsız edici bir şekilde bu tür izinleri kötüye kullananlar belirlenebilir. Bir de sınav yerlerine en azından araba anahtarları alınabilir. Böylelikle cep telefonu, kredi kartları ve bozuk paralar gibi özel eşyaları bırakmak için araç sahipleri yer aramak veya tüm bu eşyalarını evde bırakmak zorunda kalmazlar.

Gelelim sorularla ilgili ilk izlenimlerime. (Detaylı YDS ingilizce çözüm ve analizlerini akarslanakademi adlı YouTube kanalımda yayınlayacağım ve bu yazıya en kısa zamanda ekleyebileceğim).

Sınav genel olarak kolaydı. Her sınavda olduğu gibi kolay, orta ve zor seviyede sorular vardı. Ancak yine girdiğim her YDS sınavda olduğu gibi bu sınavda da beni yoran ve hatta sinirlendiren sorular paragraf sorularının ana fikir/anlatılmak istenen nedir vs. tarzı sorulardı. Bu soruların birden fazla cevap olasılığı oluyor ve soruyu hazırlayanların kafasından ne geçtiğini anlayabilirsek çözüme ulaşabiliyoruz. Yani sanırım şunu düşünmüşler ana fikir olarak demek zorunda kaldım. Kitapçığa nedenleriyle yazdım ama okuduklarını sanmıyorum. Neyseki sorular yayınlanıyor ve sorulara itiraz edebiliyorsunuz. Şimdi onu bekliyorum. Kendimce nedenlerini açıklayacağım. 97,5 aldığım 6 yıl önceki sınavda da anafikir sorularından kaybetmiştim. Birbirine çok yakın en az iki seçenek vardı. İtiraz etmiştim ama cevap verilmedi. Bu sınavda da en az 8-9 soruya (yayınlanan temel kitapçığa göre 31, 48, 49, 54, 58, 62, 70, 71 ve 72. sorular) itirazım var (ki yayınlanan kitapçık ve cevap anahtarında itiraz edeceğim soruların çoğunu doğru yaptım; cevaplarımı doğru hatırlıyorsam eğer yayınlanan kitapçığa göre toplam sadece üç yanlışım var. Bunu yazma sebebim ‘ben yanlış yapmam’ anlayışı değil çünkü doğru yaptığım sorularda da itirazlarım var şıklara. Yani sırf ben yanlış yaptım diye itiraz etmiyorum.) Önceki girdiğim sınavları da göz önünde bulundurduğumda soruyu hazırlayanların şu hataya düştüğünü var sayıyorum: Sorular uzun akademik makalelerden alınıyor. Soruyu alıp hazırlayan kişi metnin tamamına yani genel anafikre hakim olduğu için şıklar arasında net ayrımlar yapabiliyor. Ancak soru hazırlanırken zorunlu olarak kısaltılan ve bağlamından koparılan metinle karşılaşan benim gibi bir aday bu arka planı bilmediği için birden fazla şıkkın doğru olduğu izlenimine kapılabiliyor. O yüzden (herhalde yapılıyordur) sağlam bir ön-test uygulanmalı tarafsız gözleri içeren.

2022 YDS 1 İngilizce sınav sonuçları açıklandı/ilan edildi. Sonuçlarınızı bu adresten kontrol edebilirsiniz:

https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=9441

Sonuçlara göre 4 yanlışım var ve

2’si anafikir sorusu: (50. What is the main purpose of this passage: nanotechnology ile ilgili paragraf, ben D yaptım cevap B imiş; 62. What is the main purpose of this passage: Descriptive analysis ile ilgili olan soru, ben A yaptım onlar D demiş )

1’i yine anafikir sorusu tarzı diyebilirim (52. primarily interested in finding out Svante August Arrhenius ile ilgili olup ÖSYM’nin doğru dediği E şıkkını önce işaretleyip sonra bu olamaz diyip B’yi işaretlediğim soru

1’i cloze test uygun cümle ile tamamlama sorusu (yine paragrafın akışı ve anafikriyle ilgili diyebilirim: 74. gender problem ile ilgili olan soru, ben A yapmıştım cevap B imiş: hala ikisi arasında seçim yapamıyorum:) )

Tahmin ettiğim gibi genelde doğru yapsam da sıkıntılarım ve sonuçlara göre yanlışlarım ÖSYM sorucularının eşsiz ana fikir/main idea sorularından. Ben de anafikir sorusu sendromu yaratmayı başardılar.

Peki, itiraz edecek miyim? Elbette hayır. Çünkü itiraz edeceğiniz her soru için ayrı para isteniyor ve itirazı kabul etmezlerse geri ödemesi olacağını düşünmüyorum. Benim tartışabileceğim yaklaşık 10 soru olduğunu düşününce gözüm korkuyor 🙂

Sorulara geniş zamanda tekrar bakacağım ve sizler için açıklamalı olarak videoya çekeceğim. Tabii ki soruları yayınlayamam ama en azından sizin elinizde sorular olacağından ben cevapları tartışırken sizler de karşılaştırma yapabilirsiniz.

YDS-1 İNGİLİZCE İLK 16 SORUNUN AÇIKLAMALI ÇÖZÜMÜ

(Soruların yayınlanması yasak olduğu için ais.osym’de sınava girenlerin Temel Soru Kitapçığı görüntüleme bölümünden soruları ayrıca açıp açıklamalarımı takip etmesini öneririm.)

2022 yds 1 ingilizce Cloze test sorularının (17-26) açıklamalı çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.