ingilizce dilbilgisi konu anlatımı

Kendi çektiğim videoları Youtube listesi olarak arka arkaya ücretsiz izleyebilirsiniz. 

Bu oynatma listesinde basitten zora doğru ingilizce dilbilgisi konularını sizler için Türkçe anlatıyorum.

NOT: 30’un üstünde video aşağıdaki oynatma listesindedir. Bu sayfadan ayrılmadan izleyebilirsiniz. Akarslan Akademi kanalıma lütfen abone olun, videoları beğenip paylaşın… Kanalım doğrudan ulaşmak için: https://www.youtube.com/c/akarslanakademi

Bu oynatma listesindeki ingilizce dilbilgisi konu anlatımı videolarının içeriği aşağıda açıklanmıştır.

1. to be (am, is, are konu anlatımı)

İlk video ile ingilizce dilbilgisi konu anlatımı serisine başladım. Türkçe konu anlatımı, kolay ve anlaşılır, örnekli ve özellikle telaffuz ipuçlarıyla ingilizce öğrenenlerin işini kolaylaştıracak. İngilizce öğrenmek için bu oynatma listemi takip edin.

2. there is/there are (… vardır cümleleri)

Oynatma listesinin ikinci videosunda there is there are (ingilizcede nasıl ‘var’ denir) konusunu sizler için anlattım. Anlamakta zorlandığınız tüm konuları Türkçe anlatmaya devam edeceğim.

3.1, 3.2, 3.3 geniş zaman (present simple) olumlu, olumsuz cümleler ve sorular

Geniş zamanın sadece olumlu hali incelenmiştir. Diğer videolarda olduğu gibi örneklerle desteklenmiş ve telaffuz ipuçları da verilmiştir.

Geniş zamanın ikinci videosunda sizlere olumsuz halinin yapılışını anlattım. Bir sonraki video soru yapılarıyla ilgili oldu.

wh- soruları (wh- questions)

Geniş zaman ve ‘when, what, why, where, which, what colour, what subject, how’ gibi wh- soruları bir arada anlatılıyor. Kağıt üzerinde gösterim renklerle sizler için daha kolaylaştırıcı hale getirildi.

4. sıklık zarfları (adverbs of frequency)

Sıklık zarfları bir eylemi belli bir zaman içinde ne kadar tekrar ettiğimizle ilgilidir. Ayrıntılı kullanım farkları vardır. Bu videoda bu detayları öğreneceksiniz.

5. articles/belirteçler: a/an/the/zero article

a, an, the, zero/no article ne zaman ve nerede kullanılır konu anlatımı. Belirteçlerin tekil isimlerde, çoğul isimlerde kullanımı.

6. comparatives ve superlatives

comparatives yani ingilizce iki kişi, nesne ya da grubu karşılaştırırken kullandığımız yapılarla superlatives yani bir grup içerisinde en veya en üstünü anlatırken kullandığımız yapıları bu videoda anlattım. Birçok ince kural (hem okunuş hem yazılış kuralları) da videonun sonlarına doğru notlar halinde anlattım.

7. Can cannot can’t

ingilizce can, can’t veya cannot kullanarak yapabildiğimiz işlerden, mümkün olan olaylardan veya izinlerden bahsedebiliriz. Yine okunuşlar yine basitçe sunulan anlaşılır anlatım. İyi seyirler.

8. sıfatların comparative ve superlative halleri (ingilizce daha ve ne demek)

sıfatların comparative ve superlative halleri (ingilizce daha ve ne demek) comparatives yani ingilizce iki kişi, nesne ya da grubu karşılaştırırken kullandığımız yapılarla superlatives yani bir grup içerisinde en veya en üstünü anlatırken kullandığımız yapıları bu videoda anlattım. Birçok ince kural (hem okunuş hem yazılış kuralları) da videonun sonlarına doğru notlar halinde anlattım.

9. Sayılabilir ve Sayılamaz isimler (Countable and Uncountable Nouns)


Sayılabilir ve Sayılamaz isimler (Countable and Uncountable Nouns) ile many/much/some/any/a lot of ile kullanımını aşağıdaki oynatma listesinde bulabilirsiniz. Sayılamayan isimlerle ilgili genel bir kural vermeye çalıştım. Bazen sayılabilir bazen de sayılamayan kategorisine giren isimler de var. İyi seyirler.

10. present perfect simple:

Korkunç!!! Hayır değil!! Present perfect yapısını aslında öğrenciler farkında olmadan öğrenmiş oluyorlar. Sadece farkında değiller… Bu videoda present perfect simple past farkına da değiniliyor.

11. present continuous şimdiki zaman am/is/are V+ing konu anlatımı

Şimdiki zaman yani present continuous tense’in anlatıldığıbu videoda üç işlev üzerinde durulmuştur: şu an olan olayları anlatırken, değişen durumları anlatırken ve şu an olmasa da bu aralar devam ettiğini vurgulamak istediğimiz olayları anlatırken kullanımlar. Ayrıca kullanılan zaman zarfları, şimdiki zaman soru halleri ve -ing inle kullanılmayan bazı fiilleri de göreceksiniz. İyi seyirler.

12. Geçmiş zaman to be am is are past simple of ‘to be’

‘To be’ fiilinin geniş zamanda kullanımını am/is/are ile açıklamıştık. ‘To be’ fiilinin geçmiş zamandaki formları was/were’dür. Videoda ayrıca soru halleri, olumsuz yapılışları ve was/were doğru telaffuz ipuçları da var. İyi seyirler.

13. could/couldn’t konu anlatımı ability possibility polite requests

Bu videoda can’in past hali olan could’u anlattım. Olumlu olumsuz halleriyle beceri, ihtimal ve rica işlevlerininin nasıl kullanıldığını göstermeye çalıştım. Ayrıca could ile sorular ve kısa cevapları bulacak yaygın yapılan hatalara karşı uyarıları göreceksiniz. İyi seyirler.

14. basit geçmiş zaman past simple konu anlatımı

En çok zorlanılan zamanlardan past simple’ı mümkün olduğunca sizin için kolaylaştırdım. Daha önce öğrendiğimiz present simple’dan yola çıkarak karşılaştırmalı anlattığım konunun bu videosunda geçmiş zaman, zaman zarfları, olumsuz ve soru halleri, kısa cevaplar, telaffuzda dikkat edilmesi gereken noktalar, düzensiz fiiller (irregular verbs) ve düzensiz fiillerin de kendi içinde var olan düzeninden bahsediliyor. İyi seyirler.

15. should/shouldn’t have to/don’t have to öneri ve zorunluluk

İngilizcede öneriler, zorunluluk bildirme: should/shouldn’t; have to/don’t have to kalıpları bu videoda karşınızda. Yine telaffuz ipuçları ve kullanım örnekleriyle. İyi seyirler.

16. future simple will vs. be going to farklarıyla gelecek zaman konu anlatımı

Gelecek zaman konu anlatımı. Bu videoda aynı zamanda will ve be going to farkı da var. Gelecek zamanda kullanılan zaman zarfları, olumlu olumsuz ve soru halleri ile anlam farklarını açıklamak üzere bir iki örnek de eklendi. İyi seyirler.

tüm zamanlar ve diğerleri. DEVAM EDECEK